İnternet Girişimleri “İzmir”

Fikrimesai.com olarak farklı konulara değinmeye devam ediyoruz. Her hafta bir il seçerek o ilden çıkan internet girişimlerini sizlerle tanıştırıyoruz. Bu haftaki durağımız İzmir.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-adepo

Adepo.com
Adepo, market alışverişlerinizi internet üzerinden yapmanızı sağlayan ve süpermarket kategorisinde 10 yılı geride bırakmış bir e-ticaret markası. Adepo’nun merkezi Buca, sevkiyat merkezi ise Bornova‘da. Adepo, 15’er dakikalık teslimat dilimleri ile ön plana çıkıyor ve şirketin kendi araçlarıyla yapılan teslimatlar ücretsiz. Genel Müdürü, Barış Akyelli’dir.

Onları farklı kılan özellikler kendi kategorilerinde en iyi ürün fotoğraflarına sahip olmaları, ücretsiz teslimat ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaları. Bu açıklamalar da gösteriyor ki, içerik oldukça önemli.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-barcin-spor

Barçın.com
Spor ayakkabı ve spor malzemeleri dikeyinde çalışan Barçın sadece İzmir’de değil, pek çok farklı ilde toplam 32 mağazasıyla offline olarak faaliyet gösteriyor fakat internet de onlar için oldukça önemli bir kanal.

Öncelikle 2002 yılında B2B olarak başladıkları e-ticaret serüvenine, 2004 yılında B2C’ye dönerek devam etmişler. Işıkkent’te bulunan 2000 metrekarelik merkezlerinden tüm Türkiye’ye gönderim yapıyorlar, Barçın’ın e-ticaret kanadı için çalışan 19 kişilik bir kadro var. Şirketin Genel Müdürü Ali Barçın’dır.

Barcin.com bir e-ticaret sitesi olduğu gibi aynı zamanda ciddi bir tedarikçi tarafı da var. Örneğin, Hepsiburada, Ereyon, Hızlıal, Markafoni, Trendyol, Limango, daybuyday ve daha pek çok e-ticaret sitesine ürün tedarik ediyorlar. Alternatif ödeme sistemlerinden BKM express‘e başvurularını yapmışlardır.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-deriza

Deriza.com
Deriza, deri ürünler dikeyinde İzmir merkezli bir e-ticaret girişimi. Bornova’daki merkezinden hizmet veren Deriza, iki kardeş Fatih Aycan ve Recep Aycan‘ın girişimidir.

1. sınıf ve yüzde 100 hakiki deriden üretilen ürünleri satıyorlar. Siparişler, müşteriye özel olarak hazırlanıyor ve gönderimi yapılıyor, bu hazırlanma ve gönderim süresi ise 4 iş günü.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-denizdukkani

Denizdukkani.com
Deniz Dükkanı, deniz ve tekne malzemeleri üzerine faaliyet gösteren, yaklaşık 4 yıllık bir e-ticaret sitesi. İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki merkezlerinden  tüm Türkiye’ye, hatta yurtdışına da satış yapıyorlar. Ali Lahur ve Ahmet Lahur kardeşlerin girişimini, sitenin yöneticisi Hakan Engin‘dir.

Siparişler yaz ayları artıyor. Doğal olarak kıyı bölgelerden çok daha fazla sipariş alıyorlar. İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Antalya ve İstanbul en çok sipariş alınan iller arasında. Denizdukkani.com, ilerleyen dönemde bir iPhone ve Android uygulaması da yapmayı düşünüyor.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-dijitall

Dijitall.com
Dijitall, Meksim firmasının girişimi, Meksim de bugüne dek kamera, elektronik, beyaz eşya, bilgisayar tedariği yapan bir firma. Girişimin sahipleri Abdullah Aksu ve Şenay Aksu 4 yıl önce işlerini internete taşıyıp, Dijitall.com markasını yaratmışlar.

Balçova‘daki merkezlerinden tüm Türkiye’ye hizmet veriyorlar. Şirketin yetkilisi Ayberk Uygur’dur.

Dijitall.com’da satış sonrası sıradışı bir seçenek de var, o da “Kendim teslim alacağım” seçeneği. Bu olanak sayesinde, ürünü e-ticaret sitesinden satın aldıktan sonra Dijitall.com’un Balçova’daki merkezine gidip ürününüzü teslim alabiliyorsunuz.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-dogostore

Dogo Store
Dogo Store, aslında bir tasarım firması. Üretim alanında ya da geliştirilen ürünün pazarlaması anlamında yenilikçi fikirler üretip geliştiriyorlar.Merkezi Bornova’dadır. Kök-n Tasarım firmasının bir girişimi olan dogostore.com.tr’nin Marka ve İletişim Müdürü Çağrı Lahur’dur.

Tüm Türkiye’ye kargolama yapan Dogo Store’un İzmir’de en çok siparişi ilettiği bölge ise Karşıyaka.

Dogo Store her ay indirim kampanyaları düzenliyor ve Kredi kartı, havale, kapıda ödeme gibi seçenekleri de müşterilerine sunan Dogo, alternatif ödeme kanallarından PayPal’ı destekliyor.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-ekapici

ekapici.com
Türkiye’de bir ilk olan ve birçok ürün barındıran online kapıcılık sistemidir. Siparişlerinizi herhangi bir kargo vs. ücreti olmadan size getirir.

Özel isteklerinizi sipariş esnasında belirtmeniz gibi birçok size özel ayrıcalığıyla ekapıcı’da alışveriş yapmak için bir telefon yeterli!

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-ereyon

ereyon.com.tr
Ereyon, “ekonomik reyonlar” sloganı ile faaliyetini Çiğli’deki merkezinden yürütüyor. Sektörde 8’inci yılını tamamlayan Ereyon, belki de İzmir’in en bilindik e-ticaret markalarından.

En çok siparişi İstanbul’a gönderiyorlar ve müşteri memnuniyeti konusunda oldukça hassaslar. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı  Aziz Ülkü’dür.

Türkiye genelinde İstanbul, İzmir ve Ankara ağırlıklı sipariş alan Ereyon, İzmir içerisinde en çok siparişi Karşıyaka ve Konak bölgelerinden alıyor. Ereyon BKM Express işyerleri arasındadır.Haftasonları sipariş artırma adına çeşitli kampanyalar yapılıyor.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-firsat35

Fırsat 35
Fırsat35, 31 Ocak 2011’de yayına başlayan bir yerel bir fırsat sitesi ve isminden de anlaşıldığı gibi sadece İzmir’e yönelik. Sadece İzmir için yayın yapan tek grup satın alma sitesi ve İzmir’de pay sahibi. Fırsat 35 ,Gizko Bilişim Reklam Pazarlama A.Ş.’ye ait’tir.

Ocak 2011’den bu yana tam 1200’e yakın kampanya yapmışlar ve 700’den fazla firma ile işbirliğine gitmişler. Fırsat35’in en çok fırsat sattığı bölgeler Göztepe, Alsancak ve Karşıyaka.

Ortalama sepet tutarları ise 30-35 TL civarında. Sipariş sayıları da Ocak 2013 itibariyle yayınlanmaya başlayacaklar. Ödeme için şu anda sadece kredi kartı kabul ediyorlar, havale ise geçmiyor.

Aynı zamanda Fırsat35 ‘in , bir turizm şirketi işbirliğiyle AhBirTatilOlsa.com adlı bir fırsat siteside aktif olarak çalışmalarına devam etmekte.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-hemen-com-tr

Hemen.com.tr
Hergün yepyeni indirimlerle size birbirinden şık ve kaliteli ürünler sunan hemen.com.tr’de markaya göre ürün de seçebilirsiniz, kendinize özel ürünler de bulabilirsiniz.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-hemen-com-trfikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-mykagitcim

MYkagitcim.com
Karabağlar Orcaner iş merkezi’nde bulunan MY kagitcim birbirinden şık duvar kağıtları ile çocuk odası modellerinin yanı sıra bordür ,folyo ve posterleriyle size ve evinize ayrı bir renk katmak için online olarak hizmetinizde.

Üstelik numune siparişi de verebileceğiniz bu web sitesinde dekoratif ve yardımcı ürünler de bulunuyor.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-nelerneler-com

Nelerneler.com
NelerNeler, Akdemir Grubu bünyesindeki firmalardan Apeks Perakende Ticaret A.Ş.’nin e-ticaret markası. Aynı zamanda Ege bölgesindeki Apple Premium Reseller noktalarından biri olan Apeks, NelerNeler.com ile e-ticaret alanında Çınarlı’daki merkezlerinden yönetiliyor. Şirketin Kurumsal İletişim Sorumlusu Selin Öztürk’tür.

Türkiye’ye gönderim yapan NelerNeler.com’un en çok sipariş aldığı şehir İstanbul olsa da, İzmir’de sırasıyla Bornova, Konak, Buca ve Karşıyaka ilçelerinin ön plana çıkıyor.

Kampanyalarını haftalık olarak güncelleyen NelerNeler.com, ürünlerin çoğunda taksitte indirim ve peşin fiyatına taksit olanaklarıyla hizmet veriyor.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-sandalyeci-com

Sandalyeci
Web-sitesi’nde dört farklı dil seçeneğine sahip olmasıyla kullanıcılarına farklı ve birbirinden başarılı ürünler sunan SANDALYECİ A.Ş. Web sayfasında sizler için katalog ve ayrıca katalogun yanında her model için de 3d görseller barındırıyor.

Birbirinden şık ve güzel modeller için sandalyeciyi ziyaret edebilirsiniz.

fikrimesai-internet-girisimciligi-izmir-yalispor

Yalispor.com.tr
Yalı Spor aslında pek çok İzmirlinin bildiği bir marka, çünkü Yalıspor.com.tr adresi aslında bir mağaza zincirinin e-ticaret girişimi. Bu yüzden marka bilinirliği açısından avantajları da var. Pazarlama ve İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Müdürü Halit Göken‘dir.

Yalı Spor tüm Türkiye’ye kargolama yapmasına rağmen sipariş veren müşteriler içerisinde İzmir’den öne çıkan bir bölge yok. Ancak Bergama, Ödemiş ve Dikili gibi İzmir merkezi dışındaki bölgelerden de yoğun sipariş aldıklarını söylüyor Yalı Spor.

Kredi kartı ve kapıda ödeme seçeneklerini müşteriye sunan Yalı Spor, müşterilerine bir sonraki alışverişlerinde kullanmak üzere para puan yüklemesi de yaparak müşteri sadakatini sağlamaya çalışıyor.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın