iOS 8 İle Gelen Klavye Seçenekleri

Artık iOS kullanıcıları standart klavye kullanmak zorunda değil. iOS 8 ile, iPhone ve iPad’lere farklı klavye uygulamaları eklemek mümkün.

iOS 8’in yayınlanmasıyla, farklı giriş teknikleri bulunan klavye uygulamalarında bolluk yaşandı. İmleç kontrolüyle girişten, GIF eklemenizi sağlayan uygulamalara kadar birçok uygulama App Store’da mevcut.

Aşağıda iOS kullanıcıları için yeni bir deneyim olan farklı klavye uygulamalarını derledik:

Swype

Android için 5 yıldır kullanılabilir olan uygulama, bazı cihazların da standart klavye özelliğiydi. iOS 8’in 3. parti klavye uygulamalarını destekleyeceği açıklanınca, Swype iOS için de uygulama geliştirdi.

0.99 dolara satın alınabilen uygulama, klavyede parmağınızı sürükleyerek yazmanızı sağlıyor. Uygulama giriş alışkanlıklarınızı baz alarak, öneriler sunmaya başlıyor. Ayrıca kullanıcı sözlüğü de, kendi kelimelerinizi eklemenizi sağlıyor.

swype-fikrimesai

PopKey

GIF klavyesine mi ihtiyacınız var. Bazen kelimelerden fazla şey ifade edebilen GIF’leri yollayarak mesajlaşabileceğiniz PopKey uygulamasının nasıl kullanıldığı aşağıdaki videoda.

PopKey’in kendi GIF galerisini arayabilir veya kendi GIF’lerinizi yükleyebilirsiniz. Son kullanılan ve favori GIF’lerinize ulaşarak daha sonra da kullanabilirsiniz.

Fleksy

iOS 8 versiyonunun sinyallerini veren ilk uygulama olan Fleksy, Android’deki varlığı sayesinde son yıllarda milyonlarca kullanıcı kazandı. Şimdi ise iOS kullanan cihazlar için de indirilebilir.

“Geometrik Zeka” olarak adlandırdığı özelliği ile Fleksy, yazım alışkanlıklarınıza bakarak, yarım yamalak yazılan kelimelerden ne demek istediğinizi anlıyor. ‘En hızlı mesaj yazma’ dünya rekorunda da kullanılan uygulama, daha hızlı mesaj atmak isteyenler için bire bir.

Fleksy-iOS8-fikrimesai

Minuum

Minuum, klasik klavyedeki harfleri küçülterek aşağıya kaydıran bir klavye uygulaması. Bu sayede, standart klavyenin size kaybettirdiği alanı geri kazandırıyor.

Yazmaya başladığınız anda, ne yazmak istediğinizi anlayan autocorrect sayesinde işinizi kolaylaştırıyor. Klavyenin küçük oluşu, konuşmanın daha fazla kısmını okuyabilmenize olanak sağlıyor. Android için 30 günlük ücretsiz deneme imkanı sunan uygulamanın fiyatı ise 1.99 dolar.

minuum-fikrimesai

SwiftKey

Swype gibi, SwiftKey de klavye üzerinde parmağınızı kaydırarak yazmanızı sağlıyor. Ayrıca yazma alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak, yazmak üzere olduğunuz kelimeleri tahmin etmeye çalışıyor.

SwiftKey’i farklı kılan ise, Twitter, Facebook ve Gmail gibi birçok hesabınız ile ilişkilendirebilmeniz. Böylece arkadaşlarınızın isimlerini ve hatta Twitter nicklerini yazarken de sorunla karşılaşmıyorsunuz.

Ayrıca daha önceden Android ile kullandığınız SwiftKey’in yazım alışkanlıklarınızla ilgili topladığı datayı iOS cihazlarınıza da aktarabilirsiniz.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın