iOS’un Yeni Sürümü “iOS 9” un En İyi 15 Özelliği

Apple iOS 9’un deneme sürümünü geçen haftaya piyasaya sürdü, bu güncellemeyle şirketin yeni uygulamaları ortaya çıktı, Siri’de düzenlemeler yapıldı ve iPad ve iPhone yeni çoğul görevlendirme özelliği kazandı.

Apple yeni düzenlemelerin zamanla geleceğini ve bu düzenlemelerin iOS 9’un resmi duyurundan önce en iyi şekilde olacağını söyledi.

Gelin iOS 9’da bizi ne gibi yenilikler bekliyor bir bakalım.

1.Arama Önerileri

iOS 9’un en önemli özelliklerinden biri de arama olarak daha akıllı olması. Yeni arama öneri bölümünde en belirgin ise Google’a benziyor olması.

2-Uygulama Değiştirme

Uyguluma değiştirme artık kart dizaynına sahip ve bu uygulamalar arasında kaymayı kolaylaştırıyor. Ayrıca iOS 8 de kaldırılan kişilerin kısayolları artık arama önerilerinde çıkacak.

3-Siri: Sohbet

Bir diğer önemli değişim ise Siri’ye yapılan vurgu. Artık arka arka sorular sorduğunuzda sorgulama işlemi daha hızlı olacak ve bu şekilde Siri aramaları sohbet havasında geçecek.

4-Siri: Daha İyi Arama

Siri telefon içindeki aramalarda daha aktif. Örneğin, “geçen hazirandan kalan fotoğrafları göster” dediğinizde zorlanmadan size gösterecektir.

5-Notes Uygulamasında Düzenlemeler

Henüz çokta verimli olmasa da, son sürümüyle artık notlarınıza fotoğraflar ekleyebilir, karalamalar yapabilirsiniz.

6-Haritalar:Toplu geçiş yolları
Apple sonunda toplu taşıma sistemiyle ilgili desteğini sundu. Bununla birlikte otobüs,metro ve feribotlara gidiş yolları görülebilecek. Şuan çok fazla şehirde bunu uygulamaya sokabilmiş değiller ama yakın gelecekte bu özelliğin çok daha yaygın hale geleceğini söylüyorlar.

7-Haritalar:Geliştirilmiş Arama

Haritalarda aramanın çok fazla bakıma ihtiyacı olduğu ortada ve bunu gelişmiş gözden geçirme kapasitesi ve yeni başlık bazlı arama önerileriyle yapacak.

8.Haber Uygulaması

İlgi alanınızı seçip onlarla bağlantılı haberleri takip edebilirsiniz.

9.Arama Yapılabilen Ayarlar Menüsü

Küçük ama önemli bir güncelleme, ana ayar menüsü artık tamamıyla arama yapılabilir. Bunun sayesinde daha fazla zaman harcamak yerine istediğinizi hemen bulabilirsiniz.

10.Bildirim Menüsü
iOS 9’da bildirimler zamana göre sıralı olacak bu şekilde en son gelen en tepede olacak bu şekilde kaçırdığınız bildirimleri tekrar görme şansınız olacak.

11.Akıllı Arama

Basit hesaplamaları telefonunuzdan yapmanız daha kolay olacak.

12.Fotoğraf: Selfie Albümü

The Photos uygulamasıyla Selfie’leriniz ayrı bir albümde tutulacak.

13.Shift Tuşu

Shift tuşuyla harflerin görüntüsü büyüyüp küçülecek bu şekilde küçük harf mi büyük harf mi kargaşası bitecek.

14.Uygulamalar arası dolaşma

iOS için “geri” butonu olarak düşünebilirsiniz. Başka bir uygulamaya geçtiğinizde artık iOS 9’un içerdiği küçük dolaşma menüsüyle önceki uygulamanıza hızlıca geri dönebilirsiniz.

15.Siri:Uygulama Önerisi

Eğer birçok uygulamanız varsa, şuana kadar ki en hızlı uygulama bulma yöntemi olarak Spotlight Search’ı kullanıyorduk, iOS 9 ile birlikte bu daha kolay oldu çünkü Siri gün içinde girdiğiniz uygulamalara göre size uygulama önerisi yapacak.

Yazar: Metin Peker

Bir Cevap Yazın