Küçük İşletmeler İçin 10 Google+ Önerisi

Google Plus, dijital pazarlama açısından çok güçlü bir sosyal ağ. 250 milyon kullanıcısının yanı sıra, Google+ arama motoru sıralamanızı ve endüstrideki gücünüzü sağlamlaştıracak bir takım özelliklere sahip.

Aşağıda 10 maddede Google+ kullanarak pazarlama faaliyetlerinizi nasıl güçlendireceğinizi sıraladık:

1. İşletme sayfası oluşturun

Diğer birçok sosyal ağ gibi, Google+ da hem kişisel hem işletme sayfaları oluşturmanıza izin veriyor. Hali hazırda işletme sayfanız yoksa ve sadece kişisel amaçlı Google+ kullanıcısıysanız, işinizi pazarlamak için öncelikle bir işletme sayfası açmalısınız.

Bunu yapmak için bir Google veya Gmail hesabına ihtiyacınız var. İşletme sayfasını oluşturmak ise çok basit: Sayfalar sekmesinden Sayfanızı Alın butonuna tıklayarak, size en uygun İşletme Türü’nü seçerek kısa sürede kendi işletmenizin sayfasını oluşturabilirsiniz.

2. Hakkında bölümüne önem verin

Google+ sayfanızın hakkında bölümü işletmeniz hakkında genel bilgi vereceğiniz kısımdır. Bu bölüm aynı zamanda Google arama motorunun en bariz olarak indexlediği kısımdır. Arama motoru sıralamanızı yükseltmeniz buraya ne kadar önem verdiğinize bağlı. Bu kısımda yazacağınız açıklama güçlü anahtar kelimeler ve alakalı linklerden oluşmalıdır.

3. Profesyonel bir profil resmi kullanın

Google+ kullandığınızda, profiliniz otomatik olarak internetteki diğer ağlarla ilişkilendirilir. Google arama motoru veya YouTube gibi yerlerde profil fotoğrafınız görünür.

Bu yüzden profesyonel bir görseliniz olmalı. Kendi fotoğrafınızı kullanabileceğiniz gibi, şirketinizin logosunu da kullanabilirsiniz. Logolar işe yarar fakat kendi fotoğrafınız daha etkileyici olacaktır, insanların sizi gerçek biri olarak görmesinde yarar var, özellikle sosyal ağların kişisel bağlantılarla ilgili olduğunu düşündüğümüzde.

4. Google Yazarlık özelliğinden yararlanın

Google Yazarlık, Google+ kullanıcılarının arama motoru sonuçlarındaki yerini güçlendiren bir SEO özelliği. Diğer arama sonuçlarından farklı görünen içerikleriniz yükselen bir tık oranı kazanır. Google Yazarlık özelliğini edinmek için, işletmenizin blogu ya da websitesine Google+ profilinizin linkini ekleyin ve yayınladığınız her içeriğin linkini de Google+ sayfanızda paylaşın.

5. İçeriğinizi anahtar kelimelerle yayınlayın

Google+ kullanmanın en önemli avantajı, dünyanın en çok kullanılan arama motoruna bağlı olması. Google’ın arama algoritması Google+’ta bulunan içeriklere daha önem verdiği için, ne kadar çok içerik paylaşırsanız, arama sonuçlarında o kadar sık görünürsünüz.

Durum güncellemesi, fotoğraf, yazı veya link; ne paylaşırsanız paylaşın içeriğinize konuyla alakalı anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Böylece Google içeriğinizi destekleyecek ve daha görünür olmasını sağlayacaktır.

6. Stratejik etiket kullanımı yapın

Twitter’ın başlattığı etiket kullanımını Facebook da edindi, Google+ da kullanıyor. Etiketler içeriğinizi Google+’taki alakalı başlıklara ve yükselişteki konulara bağlayabilir. Kullandığınız her etiket aynı zamanda Google aramalarında görünerek, organik erişiminizi artıracaktır.

Burada önemli olan, her fırsatını bulduğunuzda etiket eklememenizdir. Bir veya iki tane alakalı etiket eklemek içerikleriniz için yeterli olacaktır.

7. İçeriğinizi görsellerle süsleyin

Görseller bütün sosyal ağlarda en çok trafik çeken içeriklerdir. İyi görseller içeren gönderileriniz daha çok görünüm, tıklama ve yorum alacaktır. Ayrıca GIF ve video ekleyerek işletme sayfanızı güçlendirebilirsiniz.

Ufak bir uyarı: kullandığınız görselleri kullanmaya izniniz olduğundan emin olun, yasal prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmayın.

8. Paylaşmaktan çekinmeyin

Sosyal ağlar paylaşmaktan yani hedef kitleniz için alakalı, eğlenceli ve ilginç içerikler sağlamaktan ibaret. Bu içeriklerin hepsini sizin yaratmış olmanız gerekmez. Google+ sayfanızı bir dergi gibi düşünün, okuyucunun ilgisini çekecek içerikler topladığınız bir alan.  Başkalarının yarattığı içerikleri paylaşmanızda bir sakınca yok, bu ziyaretçilerin daha fazlası için geri gelmelerini sağlayacaktır.

9. İlgili kişilerle etkileşime geçin

Google+’ın işletmeniz için daha faydalı çalışmasını istiyorsanız, bağlantı kurduğunuz kişileri artırmalısınız. Bir Google+ kullanıcısı sizin işletme sayfanızı çevrelerine eklemeden siz onu ekleyemezsiniz. Bu yüzden, işinizle alakalı paylaşımlara yorumda bulunmanız veya diyalog kurmanız çevrelerinizi genişletmenize yardımcı olacaktır.

10. Etkinlikler ve Hangouts ile etkileşime geçin

Google+ sanal etkinlikler yaratarak bütün kitlenizle iletişime geçmenizi sağlar. Etkinlikler kısmından herhangi birine davet yollayabilirsiniz. Parti Modu ile bütün misafirlerinize anlık olarak fotoğraf paylaşmaları için izin verebilir ve gerçek zamanlu etkinlik albümü oluşturabilirsiniz.

Etkinlikler’i aynı zamanda insanları Hangouts’a davet etmek için de kullanabilirsiniz. Canlı sohbet özelliği ile metin, görsel, sesli arama veya video görüşmesi yapabilirsiniz. Birçok işletme Hangouts’ı konferans ve sunum yapmak için kullanıyor.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın