Markalar İçin Instagram

Instagram, aylık 200 milyon kullanıcı kitlesiyle 5. en büyük sosyal medya platformu. Google Plus’tan sonra 200 milyon kullanıcıya en kısa sürede erişen ağ, ki Google’ın, Youtube ve Gmail kullanıcılarını Plus kullanıcısı yapmaya mecbur bıraktığını düşünürsek, kıyaslama yapmak doğru olmaz.

Instagram kullanıcılarının %70’i mecrayı her gün kullanıyor. Bu yüzde, diğer sosyal medya ağlarının günlük kullanıcı yüzdesinden fazla.

Her gün ortalama 60 milyon fotoğrafın yüklendiği Instagram’da, 1.6 milyar beğeni görülüyor.

Görsel içerik pazarlama, pazarlamanın en başarılı çeşitlerinden biri ve Instagram sadece bu içerikleri paylaşmanızı değil, aynı zamanda üretmenizi sağlıyor. Instagram görselleri, profesyonel stüdyolarda hazırlanan görsellere göre daha fazla etkileşim yaratıyor ve daha iyi iletişim kurulmasını sağlıyor.

Instagram’da kaliteli içerik paylaşmanızın birçok yolu var:

  • Organik resimler: Doğal ve mümkün olduğunca az düzenlenmiş fotoğraflar kullanmaya çalışın. Filtre ve efektleri kullanarak orijinal Instagram görünümünü yakalayın. Takipçilerinizin kendilerini içinde hayal edebilecekleri fotoğraflar her zaman ilgi görür.
  • Metin ekleme: İşiniz reklam olsun ya da olmasın, içeriğinizde bir mesaj barındırmak (alıntı veya ilham verici bir söz) kullanıcıların ilgisini çeker. Bunu Photoshop kullanarak yapabileceğiniz gibi, Pixlr, WordSwag veya Canva gibi basit düzenleme uygulamalarıyla da yapabilirsiniz.
  • Markanızın ürünlerini, müşterilerini, çalışanlarını, etkinliklerini, veya çalışma ortamını Instagram profilinizde paylaşabileceğiniz gibi, yeni ürünlerinizin tanıtımını da buradan yapabilirsiniz.
  • Instagram’ın video özelliğini de ürünlerinizi tanıtmak, sıkça sorulan sorulara cevap vermek, ya da ürünler hakkında tüyolar paylaşmak amacıyla kullanabilirsiniz.
  • Özel içerikler sağlayın: Instagram takipçilerinize özel yarışmalar, promosyonlar veya indirimler üretip bunları diğer sosyal ağlarınızda paylaşarak, profil ziyaretinizi ve takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

fikrimesai-Starbucks-Instagram

Instagram’ı daha etkili nasıl kullanabilirsiniz?

İlişkilerinizi geliştirmeye çalışın: Her sosyal medya ağı gibi Instagram da yalnızca sizden ibaret değil. Kitlenizle etkileşime geçin, onlarla iletişim kurun. Kullanıcılarınıza, markanızın bir parçası olduklarını hissettirin.

Bir stratejiniz olsun: Instagram’dan ne istediğinizi ve kullanıcıların profilinizde ne görmek istediğini bilmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır. Bu, profilinizde neyi ne zaman ne sıklıkla paylaşacağınızı öğrenmenizi sağlar.

Etiketleri etkili bir biçimde kullanın: Sadece içeriğinizle alakalı etiketler kullanın. Çok  fazla etiket kullanmayın. Sektörünüzle alakalı olan etiketler kullanmaya özen gösterin.

Harekete geçirin: Kullanıcılardan ne istediğinizi net bir şekilde belirtin: web sitenize girmelerini mi, sizi aramalarını mı yoksa mağazanıza gelmelerini mi istiyorsunuz?

Analizlerinizi kaydedin: Yaptıklarınızı kaydetmezseniz, neyin işe yarayıp yaramadığını bilemezsiniz. Takipçilerinizin en çok ne zaman aktif olduğunu, hangi tür içeriklerin daha çok beğenildiğini kaydetmeniz işinize yarayacaktır. Daha detaylı bilgi için IconSquare yazılımını kullanabilirsiniz.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın