Markanızın Sosyal Medya Hesabını Nasıl Korursunuz?

Size anlatabileceğimiz bir çok kötü senaryo var. Bir gazetenin manşetinden sosyal medya hesabına tüm internette utandıran başlıklarlara konu olabilirsiniz, ya da sosyal medya hesabınızda hiç görmek istemeyeceğiniz bir paylaşım yapabilirsiniz. Siz uyurken markanızın şöhreti yerle bir olabilir, ya da sosyal medya takımınız hiç istemediğiniz durumlara düşebilir. Bu hikayeler bize birer komedi sunmuyor, zor durumlar ve her hangi bir problem yaşandığında başa çıkabilmenin önemini de gösteriyor.

Örnek vermemiz gerekirse en dramatik ve kötü şöhretli hikayelerden biri HMV’nin twitter fiyaskosunu söyleyebiliriz. Kovulmak üzere olan memnuniyetsiz bir çalışanın markanın resmi Twitter hesabından attığı tweetler sosyal medyanın dört bir yanında yankılanmıştı. Tweetleri aşağıda görebilirsiniz.

HMV workers take over official Twitter feed to vent fury over sacking   Business   theguardian.com

Son zamanlarda en çok ses getiren skandallardan biri US Airways’e ait. Marka yine resmi Twitter hesabından yanlış görselleri takipçileri ile paylaşmıştı. Görsellerin pornografik temalar barındırması  bu yanlışlığın dünya genelinde hızla yayılmasının en önemli sebeplerinden biriydi  tabi ki. Bu bahsettiklerimiz hiç bir markanın en iyi anları olarak söylenemez. Bunlar internette dolaşan kötü fakat bir o kadar da meşhur hikayeler. Tabi ki bunlardan korunmanın yolları da var.

Fakat Nasıl?

Eğer sosyal medya hesapları ve bu alanda çalışan çalışanlarınız ile büyük bir şirkete sahipseniz, işin mutfağında bir çok el var demektir. Ve tek bir yanlış tıklama ile hiç beklemediğiniz anda orada kıyamet kopabilir. Böyle durumlar için önceden bir önlem almamış isek, attığımız bir tweet bile önüne geçilemez ve hızla yayılan bir krize neden olabilir. Böyle durumlar için asıl sahip olunması gereken kararların, paylaşımların onaylanmasını ve düzenlemesini sağlayan gerçek bir sosyal medya yönetim stratejisi ve sistemidir.

Öncelikle bir sosyal medya krizi ile nasıl başa çıkılır bundan bahsetmek lazım. Fakat şunu bilmeliyiz ki en iyi korunma her zaman önlem almaktır. Bu problemlerden tümüyle kaçınmak istiyorsan, sosyal medya yönetiminde sosyal medya yönetim araçlarından yardım almalısın. Bu araçlar ile gönderileri onaylayan ve kontrolden geçiren bir kontrol zinciri kurabilirsin. Böyle bir durumda herhangi biri hata yapsa bile diğerlerinin bu hatayı görüp düzeltme opsiyonu olacaktır.

Burada iki çeşit yönetim aracından söz edebiliriz. Birinde sadece çoklu hesaplarınızın paylaşımlarını yapabiliyorsunuz. İkincisinde ise iş akışlarınızın tamamını kontrol edebiliyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse ilki size bu bahsettiğimiz noktalarda yardımcı olmayacaktır. Tüm kontrolleri yürütebilmeniz iççin 2. tip yönetim araçlarına yönelmeniz ilerinizi daha rahat organize etmenizi sağlayacaktır.

Her tweet’i kontrol etmek her sosyal medya yöneticisinin kabusudur, fakat aynı zamanda markalar gönderilerinin ve içeriklerinin gölgesi olmanızı isterler. Bunun anlamı her kişinin hareketi bir diğeri tarafından kontrol edilmelidir.Fakat sen bir ekleme bölümü değil, kontrol mekanizmasısın. Bu basit, hızlı olmalıdır ve tüm süreçler bir kaç dakika içinde bitmelidir. Nasıl olacağına gelirsek, sosyal medya araçlarını kurduğunda, takımının üyelerine özelleştirilmiş görev ve rol tanımlarını yapabilirsin, her sosyal medya kanalı için ne yayınlandığını ve düzenlendiğini kontrol edebilirsiniz.

Eğer markanız için herhangi bir içerik yönetim sistemi ile ilgileniyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İeriklerinizi rahatlıkla programlayabilmeli ve kontrolünü yapabilmelisiniz. İş akışınızı takip ettiğiniz sayfa kolay ve anlaşılır bir arayüze sahip olmalıdır. Böylelikle bir sorun ile karşılaşmadan önce sorunları tespit etmiş ve önlemiş olursun.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın