Neden Satın Alma Butonu Üzerine Strateji Geliştirmelisiniz?

Geçtiğimiz Temmuz ayı içinde Facebook, iş sahiplerine ürünlerini ve hizmetlerini satmalarına olanak veren ‘’satın al’’ butonunu test etmeye başladı. Şu an mobil reklamalrda ve sayfa gönderilerinde yer alan buton Amerika’da küçük ve limitli bir alanda uygulanıyor. Deneme sürecinden de geçiyor diyebiliriz.

Bu adım Facebook için oldukça büyük ve heyecan verici bir adım. Bu hamle gösteriyor ki Facebook ve diğer sosyal ağlar zaman içinde etkileşim oranlarını artımaya yönelik çalışmaların yanı sıra, sosyal medya üzerinden satışalara da odaklanacaklar. Bu da sosyal medya ile gerçekleştirilen pazarlama stratejilerinin gelişeceğine ve sosyal medyanın pazarlama içindeki etkisinin büyüyeceğine en belirgin işaretlerden.

Bir çok dijital pazar sektöründe çalışan da doğal olarak bu gelen yeni özelliğin onları nasıl etkileyeceğiniz merak ediyor. İşte bunun etkileri ve neler yapabiliriz üzerine size ip ucu olabilecek bir kaç öneri aşağıda sıralanmış:

1. Öncelikle halihazırda etkileşimde olduğunuz bir çok takipçinize gerçek zamanlı satış yapma fırsatını yakaladığınız için etkileşimlerinizi satışa dönüştürmek daha kolay olacak. Özellikle Ürününüzle ya da hizmetinizle ilgilenen ama prosedürleri sevmeyen veya size diğer yollarla ulaşmayı erteleyen bir çok takipçinizden geri dönüş alma olasılığınız yükselecek.

2. Facebook üzerinden yakaladığınız etkinin ve verdiğiniz reklamların yatırımlarınızın geri dönüşüne nasıl bir katkı sağladığını ölçebilmek kimi zaman oldukça güç olabiliyor. İşte tam da bu nedenle sosyal medya pazarlamanızın karınızı, satışlarınızı nasıl etkilediğini görmek için önemli bir done elde etmiş olacaksınız. Aldığınız geri dönüşlere göre de sosyal medya pazarlama stratejlerinizi şekillendirebilirsiniz.

3. Herkesçe bilindiği üzere Facebook üyelerinin verilerini depoluyor. Bu artık bir sır değil. Bu veriler üzerinden tüketicilerin tercihleri, demografik özellikleri, davranışları ve ilişkileri hakkında bir çok veriyi analiz edebiliriz. Bu veriler ışığında doğru zamanda, doğru kitleye ulaşarak reklam kampanyalarından yüksek gelir elde etmeye olanak sağlayabilirsiniz.

4. Günümüzdeki tüketicilerin % 92’si  reklamlardan daha fazla ağızdan ağıza yayılan söylentilere daha çok güvendiklerini belirtiyorlar. Bu trendi bilen markalar ve firmalar tüketici deneyimlerini içeren fotoğraf ve yorumlarına odaklanan pazarlama taktiklerine yatırım yapıyorlar. Marka içeriklerinizi bu tip donelerle desteklediğinizde takipçileriniz ile aranızda daha doğal ve verimli ilişkiler geliştiğini göreceksiniz. Eğer viral etkisinden faydalanmak istiyorsanız, işte bu hamleler sizi istediğiniz yere taşıyacaktır.

Facebook tarafından denenen ‘’satın al’’ butonu belki de herkesçe kullanılacak ya da sevinçle karşılanacak bir özellik değil. Fakat kullanmayı tercih edecek kişilere büyük kolaylık sağlayacağını söylemeden geçmek olmaz. Tabi ki bu özellik şu an deneme aşamasında. Ne zaman herkes tarafından kullanıma açılacak bilinmez ama sosyal medya ve pazarlama sektöründe çalışanlar için oldukça heyecanla beklendiğini söyleyebiliriz.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın