Psikolojiyi Kullanarak Etkileşiminizi Arttırmaya Ne Dersiniz?

Tüm Facebook sayfa yöneticilerinin hayali sayfa etkileşimlerini ve erişimlerini maksimum seviyeye taşımak ve en çok takip edilen sayfalardan birinin sahibi olmaktır. Üstelik bugün insanlarla etkileşime girmeniz demek(beğeni ve yorum almak, paylaşım…vb) yarın daha çok insana ulaşmanız anlamına gelmektedir. Özellikle Facebook’un algoritmasında olan değişiklikleri düşünecek olursak kişilerin sizi görebilmesi için reklamlardan ve etkileşime girmekten başka çareniz kalmıyor.

Yapılan son araştırmaların tümü Facebook üzerindeki organik erişimin önemli bir seviyede düştüğünü gösteriyor. Bu noktada sayfa yöneticilerinin eğer başarı elde etmek istiyorlarsa bu duruma adapte olmaları ve yavaş yavaş artış sağlamanın yollarını bulmaları gerekiyor. İşte bu yazıda da incelenecek olan konu tamamen bu konuya yönelik:  Etkileşimin arkasında yatan psikoloji nedir?

foto 1

Etkili iletişimin arkasında yatan güç, asıl neden nedir? Bakalım bu algının psikolojisi biraz araştıralım neler bulacağız?

‘’Öncelikle Facebook’taki insanlar senin marka paylaşımlarını görmek için Facebook’ta değiller’’

Evet bu kabullenmesi zor bir durum ama, ne yazık ki gerçek.

foto 2

‘’İnsanlar iki sebepten dolayı interneti kullanırlar… Bunlardan biri eğlenmek diğeri ise problemlerine çözüm bulmak’’

Yukarıdaki görselde gördüğünüz 2 cümle aslında olayı özetliyor ve işimizin ne kadar zor olduğu gösteriyor.

İnsanlar Neden Facebook’ta?

Facebook ilk kurulduğu zamanlarda insanlar arkadaşlarının fotoğraflarını ve aktivitelerini görmek için Facebook’taydı. Bu ana sebepler gayet basit ve anlaşılabilirdi. Şu an firmalardan gelen gönderiler için ayrı bir alan var mı? Ya da bir pazarlama kanalı olarak Facebook’taki firmaların gönderileri eğlenceli alandan ayrı tutlabilir mi? Tabii ki de hayır. Çünkü Facebook firmalar için mükemmel bir yer!

Facebook Etkileşiminin Görünmeyen Yüzü

Başta da söylendiği gibi her sayfa yöneticisi sayfa etkileşimini arttırmak ister. Beğeni ve yorum almak, gönderilerinin paylaşılması sayfanın diğerlerinin de ilgisini çekmesine neden olacak, erişim artacak ve gelecekte olacak erişimi de size garantileyecektir. Çünkü ne kadar etkileşimdeyseniz ilerleyen günlerde göz önünde olmanız o kadar muhtemel.

Eğer siz de bu maratonda yer almak istiyor ve gözle görülür bir başarı elde etmek istiyorsanız Facebook kullanıcılarının perspektifinden bakabilmeli ve onlar gibi düşünebilmelisiniz. Bir şeye yorum ypmaya nasıl karar veriyorlar, algılarını etkileyen ne, diğerleri onu nasıl algılasın istiyor? En önemli noktalardan biri de ‘’…diğerleri onu nasıl algılasın istiyor?’’

Algı

Facebook kullanıcılarının tüm hareketlerinin altında yatan algı belli: Paylaştıklarım ve yorumlarımla onlara nasıl biri olduğum hakkında fikir vermeyelim ve etkilemeliyim. Hiç paylaşmalıyım ya da paylaşmamalıyım ikilimine düştüğünüz olmadı mı? Her Facebook

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın