Reklam Hedeflemeleri ile Facebook’ta Yeni Bir Dönem Başlıyor

Son zamanlarda bazı Facebook reklamlarının haber akışınızda ya da kenar çubuğunuzda gösterildiğini fark ettiniz mi? Bunun sebebini merak edenler için işte cevap…

Facebook konu ile ilgili yaptığı açıklamada, artık reklamların daha çok kullanıcı odaklı bir şekilde yayınlanacağını söyledi. Yeniden şekillenecek olan reklam gösterim sisteminde; sayfa beğenileri, içerikleri ile ilgili oluşturulan datalar kullanarak reklamlar kullanıcının beğenilerine ve ilgi alanlarına göre gösterilecek.

ad-preferences-screenshot

Yeni bir cep telefonu yada yeni bir televizyon almak istediğinizde ve  bu konuyu araştırmak için web yada mobil uygulamalara başvurduğunuzda Facebook size ilgilendiğiniz ve araştırdığınız ürün ile alakalı reklamları gösterecek. Bunun yanı sıra önceki aramalarınızdan teknoloji ve elektronik ürünleri beğendiğiniz sonucunu çıkaran Facebook, gelecekte de size bu konular ile alakalı reklamları gösterecek.

Ayrıca Facebook, kullanıcıların gördükleri reklamlar üzerinde daha fazla denetim sağlayabilecekler.  Kullanıcılara istedikleri reklamları engelleyebilecekler.

Reklam tercihleri ​​aracı, önümüzdeki haftalarda ABD’de kullanıma açılacak, uluslararası kullanım için ise gelecek seneyi beklememiz gerekecek.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın