Siber Dünya Savaşları

Geçtiğimiz günlerde yankı bulan The Interview filmi Dünya’da eşi görülmemiş bir savaşa zemin hazırladı. Bilindiği üzere film, Kuzey Kore lideri Kim Cong-In ile alay edici bir çok unsur içeriyordu. Filmin fragmanının yayınlamasından sonra Kuzey Kore filmin telif hakları sahibi ve prodüksiyon şirketi Sony’e siber saldırı düzenlemiş ve birçok özel bilgiye ulaşmıştı.

Kuzey Kore söz konusu siber saldırıda Devlet tarafından özel eğitim verilerek yetiştirilen 118 kişilik bir hacker ekibi kullandı. Tüm bu olaylardan sonra Kuzey Kore devletinden yapılan açıklamada filmin yayınlanması durumunda ele geçirilen bilgilerin sosyal mecralarda yayınlanacağı söylendi.

Tüm bu olanlara rağmen Sony filmi önce Youtube ardından da Google Play Store ve son olarak Itunes’ta filmi yayınladı. Ayrıca film bazı yerlerde de gösterime girdi.

The Interview ( filmi izlediyseniz bu reklam çok işlerine yaramış, yoksa kimse yüzüne bakmazdı) filminin etrafında bunlar olurken ve Dünya siber saldırıyı birkez daha gündeme almışken Siber Dünya Savaşı patlak verdi. Dün başlayan ve devam eden siber savaşta Amerika – Japonya – Rusya ve Çin büyük bir savaş içindeler. An itibariyle herkes Amerika’ya saldırmakta.

Mobil iletişim ve internetin altın çağını yaşadığı günümüz Dünya’sında siber savaşları sıkça göreceğe benziyoruz. Baksanıza Kuzey Kore 118 kişilik özel eğitimli hacker a sahip. Bakalım zaman siber savaşlar konusunda ne gösterecek.

Siber savaşları canlı takip etmek isterseniz tıklayın.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın