Sosyal Ağ Görünümlerinde Mobil mi? Masaüstü mü? Tartışması

Hepimizin bildiği üzere mobil teknolojinin kullanımı gün be gün artıyor. İşte veya evde değilsek sosyal ağlara masaüstü bilgisayarlarımızdan neredeyse hiç girmez olduk.

Veriler de gösteriyor ki sosyal ağlarda paylaşım yapma oranı masaüstüne oranla mobilde 2 kat daha fazla. Sosyal medya kullanımı %71 daha fazla. Twitter kullanıcılarının %76’sı mobil kullanıcı, Facebook ta ise 1.1 milyar insan mobil kullanıcı mevcut.

2

Ve bu oranlar göz önünde bulundurularak görsel kullanımında mobil cihazlar baz alınmalı.

Kullanılan mobil cihazlara bakıldığında ise iPhone kullanıcıları %12,4, Android kullanıcıları %7.4. Masaüstü kullanımında ise Mac %5, PC kullanımı %3,9 olarak gözüküyor.

Paylaşım oranlarında ise Facebook, Twitter ve Pinterest ön plana çıkıyor. iPhone kullanıcıları daha çok Facebook paylaşımı yaparken iPad kullanıcıları ise Pinterest paylaşımı yapıyorlar.

Mobil kullanımının yaygınlaşmasına bir parantez ile yeni bir konu açacak olursak o da email kullanımı olur. Burada karşılaştığımız verilerde de emaillerin en çok okunduğu ortam %25 ile yine iPhone olurken 2. sırayı %12 oran ile üç kişi paylaşıyor. Bunlar outlook, gmail ve iPad. bu dört ismin ardından 5. sırada Yahoo mail geliyor.

3

Hal böyle olmasına rağmen internet reklam harcamalarında mobil ile masaüstü hala başabaş gidiyor. Son beş yıldır mobil reklamcılık daha önde olmasına rağmen masaüstü cihazlara verilen reklam bütçeleri de bir  hayli fazla.

Bu yazıdan bir özet çıkarmak gerekirse markaların mobile daha fazla ağırlık vermesi gerektiğidir. Paylaşılan görsellerinin boyutlarından tutun da blogların mobilde daha rahat okunabilir şekilde yazılmasına kadar baştan aşağı bir değişim öneriliyor.

Bir Cevap Yazın