Sosyal Medya Pazarlaması ile Dijital Pazarlama Arasındaki Farklılık

Bu zamana kadar birçoğumuz bu iki pazarlama alanı ile ilgili çok fazla farklı terimlemeleri görmüş ve anlamları üzerine kafa yormuşuzdur. Aslında sosyal medya pazarlaması ile dijital medya pazarlama arasında her ne kadar markalaşma ve reklam konusunda bir ilişki olsa da birçok konuda da farklılıkları da bünyelerinde barındırmaktadırlar.

İnternet kullanımındaki artış da dijital ve sosyal medya reklamlarındaki başarıyı getiren bir unsur olup bu iki alanın pazarlaması konusunu da önemli hale getirmiştir.

Dijital pazarlama; bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi yardımcı elektronik aletleri kullanılarak yapılmaktadır. Dijital pazarlamada Google Adwords, Facebook Reklam, Yahoo ve Bing ilanları da sıklıkla kullanılmaktadır ve bu alanda çalışmak isteyenler özelikle google adwords kullanımını çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Dijital pazarlamanın bir diğer özelliği de satış odaklı olmasıdır. Yani sadece tanıtım tek başına yeterli değildir. Nihai amaç satışın gerçekleşmesidir.

Sosyal medya pazarlaması ise dijital pazarlamanın bir bölümü olarak tanımlanabilir. Topluma Facebook, Twitter, Youtube, Pinterest ve birçok sosyal ağ üzerinden ulaşmayı amaçlar. Sosyal medya pazarlaması ortak ilgisi olan insanlara daha çok yoğunlaşmıştır. Sosyal medya pazarlaması daha etkili bir yol olarak görünmektedir çünkü hedef kitlenize ortak beğeniler, konum ve diğer kaynaklardan ulaşabilme durumunuz vardır. Günümüzde en bilinen sosyal ağ siteleri Facebook, Twitter ve Google Plus’tır. Tabii ki Pinterest’i de unutmamak gerekir.

Sosyal medya siteleri üzerinden reklam yapmak son derece kolaydır. Örneğin facebook üzerinden 1.2 milyar aktif kullanıcıya, verilebilecek küresel bir ilan ile ulaşmak mümkündür. Sosyal medya pazarlaması, markalaşmanın kullanımı, ağızdan ağza söylem ve geribildirim açısından en iyi tercih olarak görünmektedir.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın