Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak

Antoine de Saint-Exupéry diyor ki, “plansız bir hedef sadece bir arzudan ibarettir.”

Sosyal medyada hedefleriniz doğrultusunda başarılı olmak istiyorsanız bir planınız olmalı. Bu planı oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Rakiplerinizi tanımak, hedef kitlenizi tanımlamak, açık ve ulaşılabilir hedefler belirlemek, doğru ağları tercih etmek ve bunları ölçümleyebilmek sosyal medya stratejinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken kurallardır.

Sosyal medyada “Ben de varım!” demeden önce yapılması gereken bir şey varsa o rakip analizidir. Rakiplerinizin sosyal medyayı nasıl kullandığını bilmeden stratejinizi belirlemeniz zor olabilir. Rakibiniz hangi sosyal ağları tercih ediyor? Neler paylaşıyor? Hedef kitlesi kim? Etkileşim oranı nasıl? Rakiplerinizi tanıdıktan sonra 2. aşamaya geçebilirsiniz.

Elbette markanızın bir hedef kitlesi var, offline olarak yaptığınız analizlerde alıcılarınızı görebilirsiniz ama sosyal medyada algı biraz farklı. Sizi beğenecek bir kitle mi istiyorsunuz yoksa sizin zaten hizmetinizi kullananları mı hedef kitlenizde bulundurmak istiyorsunuz? Yoksa kombo yapıp her kesimden, her yaştan her kişiye mi ulaşmak istiyorsunuz? Bunun cevabını verdikten sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Sosyal medyadaki amacınız ne? Beklentileriniz neler? Web sitesi trafiği mi? Marka bilinirliği mi? Yoksa yeni yeni müşteriler kazanmak mı? Stratejinizi oluşturmanızda etkisi büyük bu soruların cevabını verdikten sonra içerik üretmeye ve kimliğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer sosyal ağlarda yeni iseniz size tavsiye etmek istediğim bir konu var. Sosyal medyada reklam vermek. Daha önce “Yeni Başlayanlar için Facebook Reklamları” yazısını hazırlamıştık. Ona da bir göz atarsanız iyi olur.

visuel-medias-sociaux

Kampanyalar oluşturdunuz, bir sürü like aldınız, bir sürü kişi sizi fav’a attı ve instagram’da fenomen olma yolunda ilerliyorsunuz diyelim. Bu hareketleri ölçümlemeden asla bir sonraki hedefinize ulaşamazsınız. Sosyal medyadaki istatistiklerinizi analiz ederek kendinizi daha da geliştirebilir, ya da durum kötüye gidiyorsa bir önceki stratejinizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Veri analizi sonuca ulaşmak için çok önemli.

Bir Cevap Yazın