Sosyal Medya Uzmanı İşe Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medyada çok fazla zaman harcıyorsanız, ya da harcayacak zaman bulamıyorsanız, bir sosyal medya uzmanı tutmayı düşünebilirsiniz. İşiniz müşterilerle direkt bağlantı kurmayı gerektiriyorsa, sosyal medya iletişiminizi güçlendirebilir. Sosyal medyanızı kendi başınıza yönetemiyorsanız profesyonel yardım almak en iyisi. Ama öncelikle aşağıdaki maddeleri incelemekte fayda var:

1- Yöneticiye ihtiyaç duymadıkça, bir danışman tutun. Sosyal medya yöneticileri, sosyal medya stratejilerinizi oluşturup uygulamanızı sağlar. Danışmanlar ise işinizin gereksinimlerini analiz ederek, stratejinin nasıl uygulanacağını diğer elemanlara öğretir.

2- Kendi işlerine hakim oldukları kadar sizin işinize de hakim olduklarından emin olun. Sosyal medya iletişim kurmakla alakalıdır. Bir sosyal medya yöneticisi ya da danışmanın başarılı olması için, sosyal medya bilgisinin yanı sıra, belirli bir sektörde deneyimli olması şart. Bu kişi sizin firmanızın sesi olacak; sektör hakkında bilgisi yoksa, ne kadar iyi bir sosyal medya yöneticisi olduğunun bir önemi yok.

3- Sosyal medya pazarlaması ölçülebilirdir. Önceki işlerinin sonuçları sorulduğunda, bazı sosyal medya “uzmanları” niceliksel sonuçlara ulaşmanın mümkün olmadığını, bu medyanın ölçülmek için çok yeni olduğunu savunurlar. Fakat bu doğru değil. Pazarlama analitikleri ve metrikleri ölçüm yapılmasını sağlar.

4- Sosyal medyanın belirli bir yöntemi vardır. Sosyal medya yeni bir olgu değildir. Gerçek uzmanlar, önceki çalışmalardan yararlanacak bir ton kaynak bulmuş ve kendi felsefe ve yöntemlerini oluşturmuş olmalıdırlar.

5- Dijital pazarlama yetenek işidir. Bu işte başarılı olanlar iyi bir eğitim ve profesyonel deneyimlerden geçmiştir. Bu yüzden Facebook’tan çok iyi anlayan arkadaşınızı bu iş için tutmayın ya da Twitter’da binlerce takipçisi olan kuzeniniz, sosyal medya uzmanına ihtiyacınız olmadığını söylerse, onu dinlemeyin.

6- Tam zamanlı hizmete ihtiyacınız yok. Tam zamanlı hizmet, her şeyde olduğu gibi tam zamanlı ücretlendirilir. Çoğu sosyal medya uzmanı freelance olarak çalışır. Zaten bu hizmet devamlı bir ofiste oturmayı gerektiren bir iş değil. Part-time uzman tutarak zaman ve para tasarrufu edin.

Sosyal medya pazarlaması sizde olmaması muhtemel bir yetenektir. Böyle bir durumda profesyonel olduğundan emin olduğunuz biriyle çalışın. Unutmayın ki, bu uzmanın sosyal medya bilgileri kadar sizin sektörünüzle ilgili bilgileri de önemlidir.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın