Sosyal Medyada Dünya Kupası Özeti

Ne yazık ki Dünya Kupası sona erdi. Ancak taraftarlar sosyal medyada düşüncelerini paylaşmaya devam ediyor. Tüm dünyadan taraftarlar hashtagler, maç özetleri, ve Dünya Kupasından komik anları paylaşıyorlar. Tabi ki Brezilya, Arjantin taraftarları ve daha ilk turda elenen büyük oyuncuların hayranları hariç.

Bu paylaşımları rakamlarla açıklamak gerekirse final maçında Facebook’ta 88 milyon insan yaptıkları paylaşımlara toplamda 260 milyon etkileşim aldı. Twitter’da rakamlar bir hayli fazla. Maç boyunca dakikada 618,725 tweet atıldı. Mario Götze, dakika başına 556,499 tweet ile uzatma sürelerinin ikinci yarısında attığı golle maçın en çok konuşulan adamı oldu. Almanya’nın dünya kupasını kazanması ise Twitter’da bir rekor kırdı. Çünkü bu esnada dakika başına 618,725 tweet atıldı. Almanya kalecisi Neuer’in Altın eldiven alması ve sebebini açıklayamadığımız bir şekilde Messi’nin altın top kazandığı dakikalarda ise dakika başına tweet sayısı 395,773’tü.

gervargtpm_TPM

Fifa’nın Instagram hesabı turnuva öncesinde 42,000 iken 31 günde bu sayı 1 milyona yaklaştı.

Dünya Kupası sırasında Almanya Milli Takımının Twitter hesabı takipçi sayısını %62 arttırırken Arjantin’in takipçi sayısı %139 oranında arttı.

#GERvsARG hashtagi ile toplamda 32,1 milyon tweet atıldı.

Dünya Kupası Facebook üzerinde, Süper Bowl’dan, Oscar töreninden ve Olimpiyat oyunlarından daha fazla etkileşim aldı.

Google üzerinde Dünya Kupası ile ilgili 2.1 milyar arama yapıldı.

Dünya Kupası hakkında Facebook üzerinde konuşan kişilerin yaş ortalaması büyük bir çoğunlukla 18-24 olarak belirlendi.

Bakalım bir sonraki hangi uluslararası organizasyon Dünya Kupası’nın sosyal medyadaki rakamlarını alt üst edecek? Merakla o günleri bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın