THY’nin Farklı Dünyaları Birbirine Bağlayan Uygulaması: “Basukettoke”

Türk Hava Yolları’nın “Farklı dünyaları birbirine nasıl bağlarsın?” sorusu ile başlattığı Basukettoke kampanyası büyük yankı uyandırdı. Basukettoke kavramı bize biraz yabancı gelebilir, peki nedir Basukettoke?

Türk Hava Yolları Japonya basketbol ligi sponsorluğunu almasından sonra Türkiye ve Japonya gibi birbirine uzak ve farklı iki kültürü ortak noktada buluşturmak istemiş.

Bu noktada Türklerin tribün, Japonya’nın ise karaoke kültürünü, basketbolun evrensel dili ile birleştirerek kampanya oluşturmak istemişler , kampanyanın adını ise BUSKETOKEY koymuşlar.

Basukettoke basketbol ruhunu temsil eden güç cesaret ve zafer elementlerini simgeleyen dans olarak ortaya çıkmış. İsmini ise Japonca Basuketto ve karaoke kelimelerinin birleşmelerinden almıştır.

Kampanya’nın duyurusu ise baskettoke.com web sitesinden yapıldı. Japonlara Basketoke dansının nasıl yapılacağı anlatmak için tanıtım videosu eklendi , bu videoyu kısa sürede binlerce kişi izledi. Basukettoke Master adını verdikleri kampanyalarında ise Facebook üzerinden videolarını paylaşan en iyi Basukettoke Danscılarına verecekleri hediyeleri duyurdular.

Final four zamanında ise binlerce kişinin Basukettoke dansını yapması kampanyanın doğru bir iç güdü üzerine şekillendiğini gösterdi.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın