Trend Konuları Markanız İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kullanıcılarla etkileşim halinde kalmak için sosyal medya pazarlamacılarının, hedef kitlelerinin görmek isteyeceği konuları bilmeleri çok önemli. Bu yüzden, sosyal medya işiyle uğraşanların, sosyal ağları iyi araştırması gerekiyor.

Araştırma yaparken trend konuları kullanmak, elde etmek istediğiniz veriye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Kullanıcıların ne istediğini bilmeniz, onlarla etkileşime geçebilecek içerikler üretmenizi ve mesajınızı doğru yoldan iletmenizi sağlar.

İşte, işinize yarayacak verileri en iyi şekilde toplayabileceğiniz sosyal ağlar:

1. Twitter

Trend konuları keşfetmenizi sağlayan en önemli platform Twitter. Gerçek zamanlı verilerle oluşan trend konular, kullanıcıların etkileşimini sağlayan bir unsur. Trend konuları kontrol etmenize yarayan birçok mecra olsa da, Trendsmap.com ile daha verimli verilere ulaşabilirsiniz.

Trendsmap.com gündemdeki etiketleri gösteriyor. İstediğiniz lokasyona odaklanabilir ya da sizden binlerce kilometre uzakta gündem olmuş bir konuya yorum yapabilirsiniz. Küçük bir ücret karşılığında, etiketin detaylarını ve geçmişini görebilir, böylece kitlenizi daha iyi bilgilere ulaşabilirsiniz.

fikrimesai-trendsmap

2. Facebook

Facebook geçtiğiniz Ocak ayında yaptığı duyuruyla, trend konular uygulamasını başlattığını açıklamıştı. Şimdilik ABD, Büyük Britanya, Kanada, Hindistan ve Avustralya’da kullanılan uygulama, Facebook’ta yükselişte olan konuları kullanıcıların ilgi alanlarına göre, zaman akışlarının sağ tarafında gösteriyor.

Facebook ve Twitter trendlerinin farkı, Facebook’ta trend konuların neden orada olduğunun kısa bir özeti olması. Yani, bir konuyu ilgi çekmek için hangi markanın trend yaptığını görebiliyorsunuz.

Sosyal medya pazarlamacısı olarak bu trendleri kullanarak içerik üretebilir ve sayfanızın daha interaktif bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken tek önemli nokta ise, Facebook’un rakiplerine göre trend konuları pek de gerçek zamanlı sunmaması.

facebook-trending-topics

3. Google Trends

Arama motoru sayesinde, Google Trends insanların neyle ilgilendiğini öğrenmek açısından daha kullanışlı. Hangi konuda, ne kadar arama yapıldığı bilgisine ulaşabileceğiniz Google Trends’i, kendi lokasyonunuza göre ayarlayabileceğiniz gibi, global sonuçlara da ulaşabilirsiniz.

Kitlenizin en çok nelere meraklı olduğunu keşfederek, bu konulara daha çok odaklanabilir ve sitenizde kullanıcıların yorum yapmasını sağlayacak içerikler paylaşabilirsiniz. Böylece, hedef kitlenizle daha derin bir iletişiminiz olur.

fikrimesai-google-trends

Bu trendlere neden aşina olmalısınız?

Peki, bu bilgilerin çalıştığınız firmaya veya sosyal medya pazarlamacısı olarak size ne faydası olacak? Bu sorunun cevabı tamamen size kalmış. Kullanıcıların ilgisini çekecek içerikler üreterek, onlara karşı olan ilginizi sergileyebilirsiniz. Böylece, kitlenizle etkileşim yaratıp, sunduğunuz hizmetlerin onların ilgi alanlarıyla uyuştuğunu gösterebilirsiniz.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın