Tumblr, gönderilere artık Yahoo Gemini’nin de dahil olacağını geçen hafta açıkladı

Tumblr, gönderilere artık Yahoo Gemini’nin de dahil olacağını geçen hafta açıkladı.

Geçtiğimiz yıl, Google+ kendi reklam platformuna + post reklamlarını eklediğinde, Google Reklam ağı ile birlikte gönderi görüntülenme paylarında %3402 artış yaşandı. Yani son derece etkili bir sıçrama gerçekleştirmiş oldu. Toyota USA da benzer bir başarı elde etti.

ToyotaUSA-Engagement-on-G+

Geçen haftadan itibaren Tumblr’daki sponsorlu gönderiler ortalama olarak 10,000 kereden fazla reblog edildi. Peki bu kadar çok paylaşım yapılmasının sebebi nedir?

Yahoo CEO’su Marissa Mayer’e göre, Tumblr’ın reklam onay süreci ve markaların geçmişte nasıl başarıyı yakaladıklarının bir bileşeni olarak ortaya çıkan bir sonuçtur bu.

Örneğin Sprite; “Spin The Bottle” geçen yıl en çok etkileşim yaratan içerik oldu. İçerikleri ürün tanıtımına ya da ürün teşvikine odaklı değildi. Amaç, tamamen yaratıcı bir hikaye yaratmak ve bu sayede marka farkındalığını ön plana çıkarmaktı.

Lexus’un Tumblr’daki moda bloğu “The Signal“ise bir diğer örnektir.

Screenshot-2014-06-25-09.48.56

The Signal’de yapılan paylaşımlara baktığınızda, bir çok gif görüntüsü göreceksiniz. Sayfanın başlığı olan “Nasıl tek kelime etmeden bir açıklama yapabilirim?” soru cümlesi ile paralel giden içerikleri ile The Sign, 2014 Horty Sanayi En İyi Tumblr Kampanyası ödülünü kazandı.

Tumblr’ın yaratıcı hikaye anlatımına ek olarak en çekici ve eşsiz özelliği – diğer ağların bizlere sunmadığı bir özellik olan – mesajların organik olarak daha uzun ömürlü olmalarını sağlamasıdır.

Screenshot-2014-06-25-09.58.20

Markalara ait Tumblr blogları üzerinden yapılan reblogların %29’u 30 gün sonra gerçekleşir. Bu da içerik yöneticilerinin ağ üzerinde daha çok vakit geçirmeleri için son derece güçlü bir sebeptir.

Ayrıca mesajlar, fotoğraflar, videolar ve her şeyin kulaktan kulağa yayıldığı bu ekosistemde, kaliteli, eğlenceli ve zekice hazırlanmış paylaşımların daha uzun süre yaşamalarını sağlar.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın