Twitter’da Canlı Linklerin Kullanımı Hakkında 5 Öneri

Sosyal medya platformları konu iş ve web sitesi tanıtımına gelince son derece önemli bir hale geliyor. Etrafınızda olup bitenleri, insanlara aktarmanın en iyi yollarından biridir sosyal medya.

Canlı linklerin Twitter’da kullanımını anlatmadan önce canlı linklerin ne olduğunu açıklamak akıllıca bir hareket olacaktır. Canlı bir link, bir web sitesinde bulunan aktif bir yazı veya grafik linki olarak tanımlanabilmektedir. Linke tıkladığınızda, sizi başka bir web sitesi, dokümana veya bir görsele yönlendirebilir. Canlı linkler daha çok e-postalara yerleştirilmiştir. Üzerine tıklandığı anda sizi ilgili yere yönlendirmektedir. URL’den farkları da burada yatmaktadır çünkü URL’lerde ilgili linki kes kopyala yapıştır yöntemini kullanırız.

Sosyal medyayı kullanan insanların çok fazla vakti olmadığından, bu canlı linkler zamanın etkin kullanılmasını da sağlamaktadır.

Canlı linkleri Twitter’a yerleştirmek son derece kolay bir işlemdir. Tek yapmanız gereken, ilgili linki tweete yerleştirmektir. Tabii iş bunları yerleştirmekle bitmiyor. Önemli olan bu canlı linklerden en etkin bir şekilde nasıl faydalanabileceğiniz hususudur.

Twitter’da canlı linkleri kullanırken;

1-Kısa bir tanım yapın. Kimse ne olduğunu anlamadığı bir linke tıklamak istemez. Bunu önlemek için yakalayıcı ve kısa bir tanım kullanın.

2-Doğru zamanda paylaşın. Twitter zaman çizelgesinde tweetlerin doğru zamanda atılması hayati önem taşır çünkü bu sayede istenilen ilgiyi sağlayabilirsiniz. En uygun zaman tabii ki insanların çevrimiçi olduğu zamandır. Genelde, sabahleyin insanlar işe yeni geldiklerinde, öğle araları ve trafikte eve geri dönüş esnasında paylaşmak ve saat 22 gibi çok geç saatlerde paylaşmamak son derece önemlidir.

3-Mobil Uyumluluk. İnsanlar web sitelerine olduğu gibi sosyal medyaya da cep telefonları üzerinden girmektedir. O yüzden linklerin mobil uyumluluğu da önemlidir.

4-Benzersizlik. Aynı tweeti defalarca paylaşmamak gerekir çünkü bu tweet ile ilgilenenlerin ilgisinin kaçmasına sebep olur. Bu yüzden paylaşırken yukarıdaki tüm hususları göz önünde bulundurup paylaşmak son derece önemlidir.

5-Clickbaiting gibi uygulamalardan sakının. Çünkü bu uygulamalar, güven kaybına yol açacağı için takipçileriniz bırakın ilgili linke bakmayı, sizi takipten de vazgeçebilirler.

Sonuç olarak, Twitter’da canlı linklerinizi kullanabilmek için sayısız öneri olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir ama ne olursa olsun linkleri kısa, öz bir şekilde tutup, doğru zamanda doğru ifadelerle paylaşmak size gereken ilgiyi sağlayacaktır. Er ya da geç.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın