Üzgünüz! “Dislike” Butonu Gelemeyecek!

Şimdi size neden Facebook’un asla bir “Beğenmeme” butonu yaratmayacağını anlatacağız. “Beğenmek çoğu zaman genelgeçer bir yapıya sahiptir. Fakat beğenmeme durumu birçok form alabilir” diyor David Griner.

Reddit kullananalar bilir ki yorumunuza gelen “downroted”(olumsuz oy diyebiliriz) sizi çileden çıkartıp oldukça sinirlendirebilir. Eğer ki böyle bir özellik aktif olarak kullanılacak olsaydı 2009’da “beğenme” butonunun aktif edilmesinden bu yana bir gelişme olurdu diye tahmin ediyoruz. Küçük asparagas haberlerin dışında Facebook’un böyle bir adım atmadığını söyleyebiliriz. “Beğenme” butonunun yaratıcılarından Bret Taylor bir röportajda bu konuyu tartıştıklarını ama en sonunda vazgeçtiklerini dile getiriyor. “Çünkü negatif anlam barındıran bir buton çok fazla üzücü sonuç doğurabilir” diye de ekliyor.

“Beğenme” saysındaki artış insana ne kadar kendini iyi hissettiriyorsa, “Beğenmeme”deki artış da bir o kadar kişileri demoralize edecektir. Taylor’a göre eğer bir “Beğenmeme” butonu olsaydı şimdiye kadar denenmiş ve vazgeçilmiş olurdu. “Eğer bir şeyi beğenmemek istiyorsanız yorum yazabilirsiniz. Çünkü kelimeler neden beğenmediğinizi daha net anlatacaktır” diye ekliyor.

Bu açıklamadan da anlayacağımız kadarıyla uzunca bir süre”beğenmeme” butonu beklememekte fayda var. Fakat sorgulanması gereken bunun olmaması mı, yoksa olmama nedeni mi orası tartışmaya açılabilecek bir konu. Birçok insanın sosyal medyada bulunma nedeni büyük ölçüde beğenilme, taktir toplama ve kabul görme diyebiliriz. O nedenledir ki aldığımız her “like”da, artan her takipçide ya da arkadaşta kendimizi içten içe iyi hissediyoruz. Ne kadar doğru olur bilinmez ama “unfollow” aldığınızda hissettikleriniz belki de “beğenmeme” butonunun gelmemesine sizi sevindirecek en geçerli sebeptir.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın